Jak odpowiednio przechowywać i dbać o biżuterię?

To, jak wygląda nasza biżuteria, zależy od tego w jaki sposób ją traktujemy na co dzień i jak ją przechowujemy. Matowienie, czernienie, żółknięcie – wszystkie te problemy pojawiają się, kiedy nie dbamy o nią wystarczająco. Żeby zachować jak najdłużej piękno biżuterii, powinniśmy zadbać o nią odpowiednio i wprowadzić w swoje życie kilka prostych zasad.

Jak dbać o biżuterię ze złota i srebra?

Pierwszą zasadą, która często pojawia się w dyskusjach o biżuterii, jest konieczność jej zdejmowania na noc, podczas kąpieli albo porządków. Muszę przyznać, że mam kilka elementów biżuterii, które mam na sobie zawsze. To kolczyki, łańcuszek na szyi i pierścionek zaręczynowy. Nie zauważyłam, żeby spanie w nich źle na nie wpływało, podobnie jak kąpiele. Jeśli chodzi o sprzątanie, staram się to robić po prostu w rękawiczkach. To ważne w przypadku złota, które w reakcji z detergentami, a szczególnie z chlorem, matowieje.

Kolejną zasadą, którą warto stosować, jest unikanie perfumowania miejsc, w których mamy na sobie biżuterię. Podobnie jest z innymi kosmetykami, na przykład balsamami, które lepiej nakładać przed nałożeniem biżuterii. Niektóre składniki kosmetyków mogą źle wpływać na srebro i złoto. To może być odpowiedź na pytanie, dlaczego biżuteria ciemnieje.

Photo by SEASHELL IN LOVE on Pexels.com

Gdzie przechowywać biżuterię?

Kiedy nie mamy akurat biżuterii na sobie, należy przechowywać ją w specjalnie przeznaczonym do tego miejscu. Zostawianie jej byle gdzie naraża ją na uszkodzenia i niekorzystne działanie czynników zewnętrznych.

Dbanie o srebro i jego przechowywanie

Przechowywanie srebrnej biżuterii jest bardzo ważne, ponieważ ten materiał ulega procesowi oksydacji. W wyniku tego srebro traci swój pierwotny blask i staje się matowe. Dlatego powinno się unikać pozostawiania srebrnej biżuterii w wilgotnych miejscach. Wiele osób zastanawia się, co robić kiedy srebro żółknie. Jeśli tak się dzieje, to znaczy, że należy zmienić miejsce przechowywania, ponieważ szkodzi mu właśnie duża wilgoć!

Photo by Terje Sollie on Pexels.com

Odpowiednie przechowywania złota

Złoto, podobnie jak srebro, należy przechowywać w zamknięciu, na przykład w specjalnie przeznaczonych do tego szkatułkach. Najlepiej zawinąć poszczególne elementy w ściereczki lub materiałowe woreczki, które zapobiegną powstawaniu na nich tlenków, a w efekcie zachowają jej piękny wygląd i blask na dłużej.

Biżuteria z kamieniami szlachetnymi

Szczególną uwagę musimy zwrócić na biżuterię, która zawiera kamienie szlachetne. Są one bardzo delikatne i wybredne. Wiele z nich, na przykład rubiny i kwarce, nie lubią kontaktu ze słońcem. Perły należy trzymać z dala od perfum i lakieru do włosów. Dzięki temu zachowają swój połysk i będą cieszyć oko znacznie dłużej.

Gdzie więc trzymać biżuterię?

Podsumowując, najważniejsze jest, żeby stworzyć swojej kolekcji biżuterii miejsce specjalnie dla niej przeznaczone. Powinno być suche i zacienione. Nieważne, czy jest to specjalnie przeznaczona do tego szkatułka czy zwykła szuflada w komodzie. Dobrze oddzielić od siebie poszczególne elementy – na przykład owijając je materiałem. Możliwym wyborem są też woreczki strunowe, ale tylko te wykonane z polietylenu. Woreczki z poliwinylu zawierają cząsteczki siarki, które źle wpływają na biżuterię.

A Wy jak przechowujecie swoją biżuterię? Dbacie o to, aby była przechowywana zgodnie z zasadami, czy nie zwracacie na to zupełnie uwagi?

Autor

2 myśli na temat “Jak odpowiednio przechowywać i dbać o biżuterię?”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.